Elected officers

Advisory Board

Steering Committee

Aitor ARAUZ CHAPMAN, Emmanuel AYUK, Martín BARRÈRE, Odette BUYSE-NEPPER, Ayse Nazan KIZILTAN SÜZER, Stefano MARRONE
Regions

AB Representative for AFRICA

Emmanuel AYUK

AB Representative for ASIA-PACIFIC

Suzanne KOBINE-ROY

AB Representative for ARAB COUNTRIES

Anne-Marie GREIS

AB Representative for AUSTRIA

Denise TSCHAGER

AB Representative for BELGIUM

Marta PIERA MARIN

AB Representative for BRAZIL

Richard LAVER

AB Representative for UNITED KINGDOM & IRELAND

Zoë-Gabrielle HEWETSON

AB Representative for CANADA

Michèle HOMSI

AB Representative for SWITZERLAND

Mara SFREDDO

AB Representative for GERMANY

Aude-Valérie MONFORT

AB Representative for SPAIN

Claire GODFREY

AB Representative for FRANCE

Hans-Werner MÜHLE

AB Representative for GREECE & CYPRUS

Helena VLAHOS

AB Representative for ISRAEL

Ayeleth NIRPAZ

AB Representative for ITALY

Stefano MARRONE

AB Representative for LUXEMBOURG

Odette BUYSE-NEPPER

AB Representative for MEXICO, CENTRAL AMERICA, CARIBBEAN

Eric MAITREJEAN

AB Representative for NETHERLANDS

Ricarda GRAS

AB Representative for NORDIC COUNTRIES

Bente RISMO

AB Representative for PORTUGAL

Lara DUARTE

AB Representative for SOUTH AMERICA

Martín BARRÈRE

AB Representative for TURKEY

Ayse Nazan KIZILTAN SÜZER

AB Representative for USA

Aitor ARAUZ CHAPMAN
Sectors
Private Market Sector Standing Committee
Standing Committee of the Agreement Sectors
Groups
AIIC Training & Professional Development
Consultant Interpreters Standing Committee
Legal & Court Interpreting
Research
Sign Language Network
Staff Interpreters
Technical and Health Committee
VEGA Network
Webzine

Admissions Committee

The Committee on Admissions and Language Classification (CACL) decides on applications for admission and changes in language classification.


Budget Committee

The Budget Committee has a watchdog role and ensures that the finances of the Association are properly administered.


Disciplinary and Disputes Committee